weather_dt

NA STREDNOM PONITRÍ BOLA ZIMA 2009/2010 PRIEMERNÁ A VLHKÁ

       Keďže z meteorologického hľadiska sa tohtoročná zima už skončila, ponúkam jej zhrnutie na základe mojich záznamov z Partizánskeho. 

        December mal tri výrazne odlišné dekády. V prvej prevládalo nadpriemerne teplé a vlhké počasie s maximami od +6 do +11°C. Na začiatku druhej dekády došlo k výraznému vpádu arktického vzduchu, ktorý priniesol na Slovensko pravú zimu aj so snežením. Tento vpád vrcholil 20.12. keď denné maximum dosiahlo len -9,2°C. Následne v noci na 21.12 som zaznamenal absolútne minimum tejto zimy, keď teplota klesla na       -19,4°C. Na začiatku tretej dekády však došlo k obrovskému teplotnému zvratu v počasí a v priebehu 3 dní sa oteplilo až na rekordných +13,0°C a to presne na Štedrý deň. Až do konca roka potom prevládalo pomerne teplé a vlhkejšie počasie. Priemerná decembrová teplota dosiahla slabo nadnormálnu hodnotu +0,54°C.

          Január priniesol opäť pestré počasie. Novoročné ochladenie vystriedalo koncom dekády opäť oteplenie, hoci len krátkodobé. Stačilo však úplne roztopiť snehovú pokrývku a 9.1. vytiahlo teplotu až na +9,1°C, čo bolo zároveň aj januárové maximum. V druhej dekáde prevládalo primerané zimné počasie, ale pomerne suché. Výdatnejšie sneženie prišlo až na jej konci. Následne sme sa dostali pod vplyv mohutnej anticyklóny, ktorá k nám poslala arktický vzduch. Jeho prílev vyvrcholil 27.1. keď nočné minimum kleslo na -17,3°C. Vzápätí sme sa dostali do silného SZ prúdenia, ktoré výrazne zmiernilo mrazy, ale prinieslo intenzívne sneženie na celé Slovensko. 30.1. dosiahla snehová pokrývka v Partizánskom 25 cm. Priemerná januárová teplota bola slabo podnormálna: -2,8°C. 

       Začiatkom februára pokračovalo SZ vlhké prúdenie, ktoré 3.2. zvýšilo snehovú pokrývku v Partizánskom až na 30-35 cm. Neskôr, pri prechodnom vyjasnení, klesla minimálna teplota na -15,1°C. Bolo to 8.2. a išlo zároveň o februárové minimum v Partizánskom. V druhej dekáde už začalo prevládať viac západné prúdenie, najmä na jej konci. V poslednej dekáde sa toto prúdenie zmenilo až na JZ a to spôsobilo výrazný vzostup teplôt na celom Slovensku. V Partizánskom vrcholilo 28.2. pri dennom maxime +12,5°C. Priemerná februárová teplota dosiahla +0,1°C, čo je vcelku normálna až slabo nadnormálna februárová hodnota pre oblasť Stredného Ponitria.

       Z tohto prehľadu vyplýva, že zima ako celok bola na Strednom Ponitrí z hľadiska teplôt primeraná a z hľadiska zrážok nadpriemerná. Samozrejme, určite sa to netýkalo len Stredného Ponitria.

(obr. z img.cas.sk)

podrobne spracoval: Mylhouse Komentáře k článku

Osuheľ z Prešova říká
15.10.2013

No zima 2009/2010 bola dosť vlhká :-).Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Poslední články

ANKETY

Náštevnosť webu vrámci štátov v Európe aj na svete:
BlueBoard.cz
BlueBoard.cz
BlueBoard.cz
BlueBoard.cz
BlueBoard.cz
BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

Už 4 roky sa zaoberám sledovaním počasia a klimatických zmien. Každý deň sledujem stav počasia na Slovensku, v Európe aj vo svete a dlhodobé predpovede, hlavne čo sa týka zrážok a teplôt. Vo svojich článkoch vychádzam z free dát, dostupných verejnosti od amerických, francúzskych, nemeckých, českých až po slovenské weby. Okrem toho si rád zahrám volejbal alebo futbal, venujem sa aj geografii. :-) Komentáre sú vítané.:-D Tento blog už bez prestávky funguje od júna 2008 a myslím si, že postupne sa zlepšuje aj kvalita webu, čomu prispievajú hlavne noví registrovaní užívatelia. :-D In-počasie

NÁVŠTEVY OD 30.11.2008

Počasí

ONLINE MONITOR

Počet ľudí online na webe

SHOUTBOARD

VOĽNÁ DISKUSIA

Chat

PODPORA STRÁNOK

CZIN.eu Locations of visitors to this page CZIN.eu

 

METEOINFO

PageRank

ANKETA

BlueBoard.cz

MAPA


Zväčšiť mapu

<EMBED pluginspage=http://www.macromedia.com/go/getflashplayer src=http://www.html.over.cz/clock8.swf width=97 height=95 type=application/x-shockwave-flash quality="high" bgcolor="#FFFFFF" wmode="transparent" menu="false">

RSS

BlueBoard.cz

SLOVNÍK CZ-EN

Slovník
CZ - EN
EN - CZ

15-DŇOVÁ PREDPOVEĎ

http://www.myforecast.com/bin/expanded_forecast_15day.m?city=W11858&metric=true Zvýšení návštěvnosti a reklama zdarma pro váš web :))

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí